Výkon a spotreba elektrických krbov

spotreba elektrickych krbov

Výkon a spotreba elektrických krbov

Prvou otázkou pri kúpe elektrických spotrebičov je výkon a prevádzkové náklady. Treba však zohľadniť stav domu alebo bytu, či je objekt zateplený.

V prípade, ak sa jedná o starší dom alebo byt s vyššou tepelnou stratou, budú prevádzkové náklady s väčším výkonom spotrebiča samozrejme vyššie, preto je elektrický krb v takomto prípade vhodným riešením len ako doplnkový zdroj vykurovania.

Spotreba závisí aj od funkcií a konštrukcie krbu, v prípade osvetlenia je spotreba minimálna, ak má krb aj funkciu vykurovania, všeobecne platí : čím vyššia úroveň vykurovania, tým vyššie sú náklady za spotrebu energie.

Výkon elektrických krbov sa pohybuje medzi 10002000 W (1-2kW) a väčšinou sa tento výkon dá regulovať podľa želania.

Vykurovací režim sa dá aj vypnúť, režim osvetlenia a efekt horiaceho plameňa sa teda môže používať po celý rok aj bez vykurovania pri minimálnych nákladoch. Elektrický krb s výkonom 2000 W  bez problémov vyhreje interiér s plochou do  40 m².

Vybavenie elektrických krbov

Väčšinou sú všetky moderné elektrické krby  na diaľkové ovládanie, takže ich môžete pohodlne používať aj z gauča. V iných modeloch sú ovládacie prvky skryté a integrované priamo na krb.

Teplovzdušný ventilátor s voliteľným výkonom 1000-2000 W zabezpečuje príjemné teplo a pomocou nastaviteľného časovača je možné naprogramovať funkciu osvetlenia a vykurovania aj na niekoľko dní vopred.

Plameň v elektrických krboch sa líši v závislosti od modelu krbu. Vo väčšine sú do ohniska vložené polienka alebo kamene s meniacou sa intenzitou osvetlenia, čím vzniká dojem tlejúcej pahreby. Dekoratívne drevené polienka sú vyrobené zo žiaruvzdornej  keramiky rôznych tvarov a vzhľadu.

Elektrické krby s úsporným LED osvetlením ponúkajú na výber až 7 rôznych farieb osvetlenia na bočnom a zadnom paneli.

Elektrické krby s 3D plameňom a dymovým efektom vytvárajú najrealistickejšiu ilúziu tradičného krbu. Tento efekt sa spúšťa použitím vodnej pary, pridaním vody do malej nádrže krbu.

Elektrické krby majú tiež zabudovanú ochranu proti prehriatiu a z hľadiska bezpečnosti vyhovujú najnovším bezpečnostným požiadavkám. V prípade prehriatia sa elektrický krb automaticky vypne.

Prečítajte si tiež